Certyfikat rezydencji ważny dłużej niż 12 miesięcy
Zaświadczenie o miejscu zamieszkania cudzoziemca, które nie zawiera terminu ważności, obowiązuje przez rok od daty wystawienia. To ograniczenie nie dotyczy potwierdzeń adresu wydanych przez polskie urzędy skarbowe.
Certyfikat rezydencji to zaświadczenie o miejscu zamieszkania osoby fizycznej dla celów podatkowych. Wydawany jest przez administrację podatkową tego państwa, w którym dana osoba mieszka. Podstawą wydania certyfikatu rezydencji w Polsce jest art. 306l ordynacji podatkowej, zgodnie z którym organ podatkowy wydaje certyfikat rezydencji na wniosek podatnika. Polskie urzędy skarbowe zwykle wydają certyfikaty rezydencji obywatelom polskim, którzy mieszkają w Polsce i pracują za granicą. W ten sposób Polacy potwierdzają swoją rezydencję w Polsce dla celów podatkowych, a certyfikaty przedkładają zagranicznemu pracodawcy. Jeśli Polak pracuje za granicą i chce swoje dochody rozliczyć w naszym kraju, to powinien posiadać taki certyfikat rezydencji. Gdy nie postara się o certyfikat, także będzie mógł rozliczyć w Polsce swoje dochody z zagranicy, ponieważ jego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce i z tego względu będzie on uznany za polskiego rezydenta. Osoba posiadająca polską rezydencję podatkową posiada nieograniczony obowiązek podatkowy i rozlicza się w Polsce ze wszystkich swoich dochodów osiągniętych zarówno w Polsce, jak i za granicą bez względu na miejsce położenia źródeł dochodu.
Korzyścią z posiadania przez Polaka certyfikatu rezydencji jest jednak możliwość zastosowania w obcym kraju niższej stawki podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta